گروه مهندسان هم آشیان

توضیحات کوتاه در مورد گروه مهندسان هم آشیان
FA
EN
معماری بایونیک چیست؟

معماری بایونیک چیست؟

معماری بایونیک یا معماری بیونیک، در حقیقتی سبک معماری زیست شناختی است. در این سبک از معماری، از عناصر طبیعی برای طراحی و ساخت هر آنچه در ذهن معمار است الهام گرفته می‌شود. به همین خاطر است که این سبک معماری را به عنوان معماری سبز هم می‌شناسند. در این مقاله می‌خواهیم درباره علت پیدایش این سبک معماری و کاربردهای آن سخن بگوییم.

چرا معماری بایونیک؟

یکی از سوالاتی که با شنیدن سبک معماری بایونیک به ذهن هر کسی می‌رسد این است که چرا این سبک معماری؟ این ساختار چه چیزی دارد که طراحان و معماران را شیفته خودش کرده و حتی و بسیاری از بناهای مشهور جهان با استفاده از این متد ساخته شده‌اند.
برای رسیدن به جواب این سؤال باید بدانیم که چرا این سبک معماری خاص به وجود آمد. همان‌طور که میدانید انسان همیشه به دنبال کشف رازهای پنهان شدن در دل طبیعت است. این رازها می‌تواند ساختار یک درخت باشد یا سبک خاص زندگی یک موجود زنده.
علاقه زیاد انسان‌ها به کشف رازهای طبیعت، باعث شده که این سبک زنده بودن را در آثار هنری و دستاوردهایش هم پیاده کند. در اصل، معماری بیونیک به ساختمان‌ها و سازه‌های بی‌جان زندگی می‌بخشد و آن‌ها را شبیه یک موجود زنده می‌کند.
انسان‌ها بر این باورند که جانداران طبیعتی خاص دارند و به خوبی می‌توانند خودشان را با شرایط مختلف زیست محیطی وفق دهند. به همین خاطر، سازه‌هایی که با سبک معماری موجوداتی مانند موریانه‌ها ساخته شود، احتمالاً طول عمر بیشتری خواهد داشت و در برابر حوادث طبیعی مقاوم‌تر است.
این افراد سبک زندگی موجودات زنده را با سبکی که د ذهنشان دارند ترکیب می‌کنند و ساختاری می‌سازند که ظاهری خاص و استقامتی قابل توجه دارد. به همین خاطر است که سازه‌های معماری bionic طرفداران زیادی دارند.
سبک زندگی موجوداتی که انسان بیشترین الهام را از آن‌ها برای دستاوردهایش گرفته عبارتند از: خفاش‌ها، موریانه‌ها، زنبورها، دلفین‌ها، مورچه‌ها و عنکبوت‌ها.

در علم بایونیک چه چیزهایی مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

بایونیک یا علمی که به نام بررسي نظام حيات جانداران نیز شناخته می‌شود، بسیار در جهان مورد توجه است. در این علم به این موارد از طبیعت توجه می‌شود.
پوسته يا جلد
ساختار
آراستن
انرژي
در حقیقت در علم بیونیک به "ساختار اصلی" یا همان سیستم‌هایی که کاری شبیه موجودات زنده انجام می‌دهند، "مکانیزم ها " یا سیستم‌هایی که خصوصیاتشان شبیه موجودات زنده است و سیستم‌هایی که ظاهری مشابه به موجودات زنده دارند پرداخته می‌شود.

انواع سبک معماری


معماری به سبک بایونیک یا معماری زیست شناختی

برای اینکه بتوانید یک سازه را با استفاده از این سبک معماری آماده کنید. باید این مراحل را پشت سر بگذارید.
انتخاب یک موجود زنده
شناسايي خصوصيات زيستي
بررسی محيط زندگي
بررسی عکس العمل ها
بررسی خصوصيات فيزيکي
بررسی روابط سيستماتيک
پس از بررسی این مراحل، باید خصوصیات معماری را تحلیل کنید. سپس روابط سیستماتیک یا ساختار داخلی را ایجاد کنید و بر اساس مواد، نسبت‌ها و تناسبات هندسي سبک خاصی که می‌خواهید را پیاده کنید.

معماری بایونیک|گروه معماری هم آشیان


چه سازه‌هایی با این سبک معماری ساخته شده‌اند؟

الهام گرفتن از طبیعت، شاید نتواند برای شروع کار کمک چندانی کند. چرا که تا از نزدیک چند مدل از سازه‌هایی که در آن‌ها از معماری بایونیک استفاده نشده را از نزدیک نبینید، متوجه نخواهید شد که چه اندازه این سبک معماری می‌توان خاص و ویژه باشد. در اینجا نام چند سازه خاص که با الهام از طبیعت طراحی و ساخته شده‌اند را آورده‌ایم تا با این سبک معماری بیشتر آشنا شوید.
استاديوم المپيک مونيخ
شهرک علوم و فنون والنسیا
مجموعه ساختماني کليبورک
برج تورنينگ تورسو
برج کاکتوس

معرفی طراحان و معماری های خاص جهان

 

پیشگامان معماری بایونیک چه کسانی هستند؟

اولین کسانی که این سبک معماری را استفاده می‌کرده‌اند را می‌توان قبایل بومی دانست. البته افراد مشهوری در جهان هستند که از پیشگامان این سبک خاص معماری بوده‌اند. از جمله آن‌ها می‌توان به لئوناردو داوينچي مشهور اشاره کرد. این هنرمند برای طراحی ماشین پرنده مد نظرش، از ساختار بدن یک خفاش الهام گرفته است.
چارلي لوكستون، لو کوربوزیه و لویی سالیوان از دیگر معمارانی هستند که در این سبک پیشرو بوده‌اند و به وضوح می‌توان معماری بایونیک را در آثار متفاوتی که خلق کرده‌اند مشاهده کرد.


و در آخر...
معماری بیونیک یک سبک معماری نیست، بلکه یک بخش از زندگی است. انسان‌ها با الهام از عناصر طبیعی سازه‌هایی ایجاد کرده‌اند که اگر چه در ظاهر مصنوعی است، اما شباهت زیادی به موجودات زنده دارد و رابطه‌ای متفاوت با افراد برقرار می‌کند. اگر می‌خواهید درباره این سبک معماری دانش بیشتری کسب کنید، گروه معماری هم آشیان می‌تواند راهنمایی‌تان کند.

معماری, گروه معماری هم آشیان , گروه طراحی و معماری هم آشیان, معماری بایونیک, bionic, معماری زیست شناختی, بیونیک


کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به گروه مهندسی هم آشیان میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]