گروه مهندسان هم آشیان

توضیحات کوتاه در مورد گروه مهندسان هم آشیان
FA
EN
معرفی متریال های نوین در صنعت ساختمان و معماری

معرفی متریال های نوین در صنعت ساختمان و معماری

متریال ها یک عنصر اساسی برای معماری و ساخت بوده و تاثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه ی کار دارند. متریالی که در طراحی نوین استفاده می شود از چند نظر بر روی بنا تاثیرگذار است. انتخاب یک متریال با کیفیت بالا، در کنار کمک به زیبایی، می تواند به طراح کمک می کند تا یک بنای با کیفیت و قوام بیشتری بسازد.

همانطور که علم معماری هر روز پیشرفت می کند مواد مورد استفاده برای طراحی نیز روز به روز پیشرفت می کنند و طراحان مواد جدیدی را که دارای ارزش بیشتری نسبت به مواد قدیمی هستند، جایگزین مواد قبلی می کنند.

متریال های نوین در صنعت ساختمان و معماری

 

ارزش یک ماده از جهت های مختلفی از جمله قیمت، قوام، زیبایی و غیره ارزیابی می شود. البته این ارزیابی با توجه به طریقه ی استفاده از آن متریال مورد بررسی قرار می گیرد به عنوان مثال زیبایی، در طراحی نما ی ساختمان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند در حالی که ممکن است در بخش های دیگر دارای چنین اهمیت ویژه ای نباشد.
متریال هایی جدید برای بهبود کارایی پیشنهاد می شوند که از جمله این مواد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

آجر های جذب کننده ی آلودگی

آجر های خنک کننده

بتن خود ترمیم کننده

چوب های شفاف

شیشه های تولید برق

 

متریال های نوین در صنعت ساختمان و معماری 

 

 

آجر های جذب کننده ی آلودگی

تمیز کردن و تمیز بودن سطح بنا تاثیر زیادی بر روی قوام آن بنا دارد و این مورد با افزایش طول ساختمان ها بسیار چالش برانگیز است. نوع متریالی که در طراحی نما استفاده می شود تاثیر بسیاری در مقاومت بنا در برابر عوامل خارجی مانند آلودگی دارد.
از این آجر ها برای طراحی های نوین و برای طراحی نما استفاده می کنند. این آجر ها هوای آلوده را به درون خود کشیده و بعد از تصفیه آن، هوای تمیز آزاد می کند. این عمل طراحی شده تا بخشی از سیستم تهویه ی ساختمان باشد اما تاثیر مثبتی بر روی کل محیط زیست می گذارد و باعث کاهش آلاینده ها خواهد شد.

 

 

آجر های خنک کننده

این ماده ی خلاقانه که به شکل آجر در می آید توسط دانشجویان معماری به وجود آمده است. این ماده که ترکیبی از خاک رس و هیدروژن است به عنوان یک خنک کننده در طراحی داخلی بکار گرفته شده و هیدروژن داخل این مواد باعث می شود تا دمای داخل ساختمان در روز های گرم سال تا چندین درجه کاهش پیدا کند.
این متریال می تواند با متریال های فعلی که مورد استفاده قرار می گیرند ترکیب شود و به سیستم تهویه ساختمان در آب و هوای گرم کمک کند همچنین با پیشرفت و توسعه ی بیشتر این پتانسیل را دارند که تهویه ای که در حال حاضر استفاده می شود را منسوخ کنند و جایگزین خوبی برای آن شوند.

 

 

متریال های نوین در صنعت ساختمان و معماری

 

 

بتن خود ترمیم کننده

مهندسان هلندی به یک ماده ای دست پیدا کردند که با تغییر دما شکل آن تغییر می کند. درون این مواد یک نوع باکتری وجود دارد. در مواقعی که شکافی بر روی سطح آن ایجاد می شود این باکتری ها سنگ آهک تولید می کنند و آن شکاف ها را پر می کنند. این بتن می تواند با وجود آسیب دیدن به شکل اولیه ی خود بازگردد به همین دلیل به آن بتن خود ترمیم کننده می گویند.

 

 

چوب های شفاف

چوب شفاف به عنوان یک منبع تجدید پذیر کم هزینه شناخته می شود که برای ساخت و ساز و طراحی نما استفاده می شود. چوب شفاف از شیشه قوی تر است و بر اثر وارد شدن ضربه خرد نمی شود. با استفاده از این تکنولوژی می توان پنجره ی چوبی ساخت و این پنجره ی چوبی می تواند گزینه ی بهتری نسبت به پنجره ی شیشه ای قدیمی باشد زیرا از رسانایی گرمایی کمتری برخوردار است.

 

 

متریال های نوین در صنعت ساختمان و معماری

 

 

شیشه های تولید برق

با پیشرفت مصالح ساختمانی متریال هایی مانند شیشه های فتوولتائیک یا شیشه های تولید کننده برق توسط انرژی خورشیدی وارد بازار می شوند. این متریال یک گزینه ی بسیار مناسب است زیرا هزینه ی بالایی را به همراه ندارد و با ایجاد پوششی بر روی ساختمان به یک صفحه ی بزرگ خورشیدی تبدیل شده و برق ساختمان را تولید می کند.
البته کریستال هایی برای تولید انرژی وجود دارند که دارای قدرتی 2 برابر این شیشه ها هستند که گزینه ای مناسب برای سازه های رو به آفتاب است.
تمامی مواد در برابر عواملی مانند آب و هوا، استفاده ی طولانی مدت و اتفاق های غیر منتظره آسیب پذیر هستند. اما نوع ماده ای که مورد استفاده قرار می گیرد در صورتی که مرغوب و با کیفیت باشد قوام به مراتب بالاتری داشته و می تواند در طولانی مدت باعث جلوگیری از آسیب دیدن بنا در برابر خطرات احتمالی شود.
شما می توانید با مراجعه به گروه طراحی و معماری هم آشیان و با مشورت با افراد متخصص بهترین گزینه و مناسب ترین گزینه را با توجه به شرایط انتخاب کرده، مجری بهترین روش شده و یک طراحی موفق داشته باشید. هم آشیان به شما برای ساخت یک بنای زیبا تر کمک می کند.

معماری, طراحی , طراحی نما, هم آشیان, گروه معماری هم آشیان , گروه طراحی و معماری هم آشیان, متریال های نوین, صنعت ساختمان و معماری, طراحی نمای ساختمان


کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به گروه مهندسی هم آشیان میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]