گروه مهندسان هم آشیان

توضیحات کوتاه در مورد گروه مهندسان هم آشیان
FA
EN
مراحل و روند طراحی معماری

مراحل و روند طراحی معماری

طراحی معماری، روند پیچیده‌ای دارد که جزئیات زیادی می طلبد. به عنوان گروه طراحی و معماری هم آشیان، می خواهیم به مراحل و روند طراحی معماری گریزی بزنیم تا ببینیم این فرآیند، به چه نکاتی نیاز دارد تا به بهترین شکل اجرا شود. با ما همراه شوید.

مرحله اول (فاز صفر معماری): مرحله شناخت و پیش از طراحی

مرحله دوم (فاز یک معماری): طراحی شماتیکی

مرحله سوم (فاز دو معماری): توسعه طراحی معماری

انواع روش های طراحی معماری

 

 

معماری به سمتی می رود که روز به روز بیشتر در خدمت جامعه و کره زمین باشد. به همین دلیل مفاهیم و موضوعات جدیدی در این شاخه معرفی می شوند که «معماری پایدار» یکی از همین مفاهیم است.

معماری پایدار چیست؟

 

 

 

 

مرحله اول (فاز صفر معماری): مرحله شناخت و پیش از طراحی

طراحی معماری، عبارت است از ارزیابی دقیق و منظم اطلاعات، اهداف، واقعیت ها و نیازهای مشتری و جامعه. یک برنامه خوب و مشخص، در نهایت منجر به یک پروژه باکیفیت و عالی می شود. این مرحله درست زمانی انجام می‌گیرد که مشتری، با معمار خود در خصوص نیازها و توقعاتش صحبت می کند.
سپس معمار، با جمع آوری تمام اطلاعات موردنیاز که کاری بسیار ظریف و مهم است، شروع به ترسیم و تجسم یک مدل مشخص می کند.
مراحل و روند طراحی معماری

در واقع طراحی معماری روند مراحل شکل گیری پروژه، در این بخش مشخص می شود بنابراین هم با در نظر گرفتن بحث بودجه اختصاص یافته، زیبایی های ظاهری مدنظر و سایر فاکتورها، به نتیجه مشخصی دست یافته م می شود.

 

 

مرحله دوم (فاز یک معماری): طراحی شماتیکی

پس از اینکه نیازهای پروژه مشخص شد و برآیندی از نحوه انجام پروژه به دست آمد، نوبت به طراحی شماتیکی می رسد. معمار برحسب تمام داده های مشتری در فاز صفر معماری، یک نمای کلی از پروژه را تهیه و در اختیار مالک زمین قرار می دهد. اولین نگاه کلی به پروژه، در این مرحله مشخص می شود و تصمیم گیری در خصوص ادامه یا اعمال تغییرات، در این فاز طراحی معماری صورت می گیرد.
مراحل و روند طراحی معماری

درست زمانی که مشتری، شماتیک کلی را تایید کرد و قرار بر این شد که با این طرح و نقشه پیش بروند، بحث های کلی در خصوص هزینه های ساخت و ساز و مسائلی از این قبیل، انجام می گیرد.

 

 

مرحله سوم (فاز دو معماری): توسعه طراحی معماری

شماتیک کلی پروژه که در فاز یک معماری ارائه شد، دستخوش تغییراتی در خصوص بهبود کلی خواهد شد. در واقع اینجا خلاقیت معمار وارد عمل می شود و از سرزمین ایده ها، بهترین ایده ها را تجسم و به نقشه اضافه می کند.
اینجاست که می توان پروژه را جدی گرفت و حتی نسبت به انتخاب مواد، ساختار اولیه، نحوه کارکرد سیستم و جزئیات ساخت و ساز، صحبت کرد. این مرحله از این جهت اهمیت دارد که هرگونه تغییر در فاز ساخت و ساز، اندیشیده می شود و دیگری نیازی به اعمال تغییرات برنامه ریزی نشده و ناگهانی در نقشه نیست.
مراحل و روند طراحی معماری

اینجاست که تمام ایده ها به یک طرح سه بعدی تبدیل می شوند و بخش مهیج و پر ماجرا آغاز می شود. معمار احتیاج دارد در فضایی کاملا آرام، به تمام این موضوعات فکر کند و ذهن خلاق خود را در جهت بهبود طراحی معماری، به کار بگیرد.
گاهی این امکان وجود دارد که هزینه های ساخت زیاد شود به همین دلیل تمام تغییرات به مشتری اطلاع داده خواهد شد. گرچه می توان بر اساس بودجه توافق شده، حرکت کرد.

 

 

یکی از روش های متداولی که امروزه برای طراحی ساختمان ها استفاده می شود معماری سبز است، در این روش با استفاده از ابزار های طبیعی که به محیط زیست آسیبی وارد نمی کند به طراحی و ساخت ساختمان های مدرن و جدید پرداخته خواهد شد.

معماری سبز چیست؟

انواع روش های طراحی معماری

روش طراحی بر اساس مفاهیم فرم گرا و روش طراحی بر اساس مفاهیم عمل گرایی. در روند طراحی معماری، دو نوع تفکر وجود دارد: نوع اول، تفکری سریع، بدون جزئیات خاص و دارای گزینه های جامع و اجمالی است اما نوع دوم، تفکری است که به جزء اهمیت داده و قدم به قدم شکل می گیرد. دامنه طراحی معماری با توجه به زمان، فرصت ها و فرآیندهای پروژه می تواند متفاوت باشد.
ممکن است طراح از نظر ذهنی وابستگی خاصی به یک نوع تفکر و روش داشته باشد اما در عمل، ترکیبی از هردو تفکر را به کار بگیرد. معمار باید بداند در کجا از کدام روش طراحی معماری استفاده کند تا بازده بیشتری به دست آورد و این، یکی از مهم ترین خصوصیات طراح محسوب می شود.
به عنوان مثال هنگام طراحی شهرک مسکونی، هنگامی که طراح سعی در شناسایی سلایق و اطلاعات پیرامون مالک را دارد؛ پیش می آید که به جامعه شناسی، مردم شناسی، روانشناسی، ارگونومی و سایر زمینه ها رجوع کند و این اجتناب ناپذیر است. توصیه می کنیم پروژه و کارهای طراحی معماری خود را به گروه هم آشیان بسپارید تا از مهارت های خلاقانه معماری نوین، بهره مند شوید.

معماری, طراحی , ساختمان سازی, هم آشیان, مهندسی معماری, گروه معماری هم آشیان , اجرا , گروه طراحی و معماری هم آشیان, ساخت, طراحی معماری, فاز صفر معماری, فاز یک معماری, طراحی شماتیکی, فاز دو معماری, شماتیک کلی


کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به گروه مهندسی هم آشیان میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]