گروه مهندسان هم آشیان

توضیحات کوتاه در مورد گروه مهندسان هم آشیان
FA
EN
طراحی نما چیست؟

طراحی نما چیست؟

نما، چهره ساختمان را نشان می دهد که معمولا به بخش جلویی اشاره دارد. این بخش، قطعه جدایی ناپذیر در طراحی کلی یک ساختمان است و به طور خلاصه این فرصت را در اختیار طراح قرار می دهد تا به سازه‌اش شخصیت و هویت بدهد.

نما یک مؤلفه زیبایی است که به تعریف زیبایی شناسی معماری ساختمان کمک می کند اما علاوه بر این موضوع، در عملکرد انرژی داخلی یک ساختمان نیز نقشی اساسی دارد. یک ساختمان ایده آل و بی نظیر در تعاریف طراحی و معماری، باید علاوه بر زیبایی خاصی که به شهر می بخشد، باید از منظر تاثیرات محیط زیستی هم مفید باشد که در ادامه اشاره خواهد شد.
نماها می توانند در اشکال و اندازه های زیادی طراحی شوند و واقعاً فرصتی برای معمار ایجاد می شود که خلاقیت و هنر خود را به نمایش دربیاورد. به عنوان گروه طراحی و معماری هم آشیان، با سال ها تجربه در طراحی نماهای اختصاصی و مدرن، در این مطلب به توضیح طراحی نما خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

طراحی نما چیست

نقش طراحی نما در ساختمان

انواع معماری و طراحی نمای ساختمان

نمای استیل

نمای پرده‌ای

نمای کامپوزیتی

نمای شیشه ای

نمای آجری

نمای سنگی

 

 

 

 

طراحی نما چیست

وقتی یک معمار، نما را طراحی می کند، فاکتورهای زیادی را در نظر می گیرد. اینکه ورودی به چه صورت خواهد بود؟ از چه نوع مصالح ساختمانی مانند سنگ، چارچوب و یا آجر استفاده خواهد شد؟ همچنین باید محل قرارگیری پنجره ها و درب ورودی را هم مشخص کنند.
در طول تاریخ، سبک های معماری تغییر زیادی کرده و امروز همچنان در حال تغییر است که در ادامه نگاهی به این موضوع خواهیم انداخت.

 

 

نقش طراحی نما در ساختمان

نقش طراحی نما در ساختمان بسیار زیاد است و اغراق نیست اگر بگوییم هویت یک ساختمان، با نمای آن مشخص می شود و در اذهان باقی می ماند. شاید بسیاری از ساختمان ها، از تجهیزات و مواد بسیار خوبی ساخته شده باشند اما فاقد نما باشند که نه تبدیل به خاطره می شود و نه نقش مهمی در شهر یا بافت شهری ایفا می کند.

علاوه بر زیبایی شناسی، یک ساختمان باید از بعد انرژی و تاثیر بر محیط زیست، ماندگار باشد. ایده ها و خلاقیت هایی که در طراحی نما در ساختمان به کار گرفته می شود، ممکن است راندمان انرژی را بالاتر ببرد و سبب ایجاد فرصت هایی جدید شود. مثلا یک ساختمان با طراحی نمای مناسب، می تواند مانع از یک طوفان شدید در منطقه یا محله شود.

 

 طراحی نما

 

انواع معماری و طراحی نمای ساختمان

یک ساختمان ملزم است هویت خدماتی را که ارائه می دهد، داشته باشد. برای مثال نمای یک ساختمان تجاری باید مقاومت جانبی و عمودی در برابر باد و سایر شرایط آب و هوایی را داشته باشد. همچنین باید ضد حریق باشد.
علاوه بر این، عواملی از قبیل تهویه، درجه ورود نور خورشید، نسبت دیوار به پنجره، شکل، تعداد طبقه ها و دید را در بر دارد.

 

 

آرشیتکت کیست؟

 

نمای استیل

امروزه اکثر ساختمان های تجاری، با نمای استیل ساخته شده است. موادی که در طراحی این نما به کار رفته، باعث می شوند در برابر فشار باد مقاومت کنند و به اندازه کافی قوی هستند که وزن هر سیستم روکش فلزی را که بر روی آنها نصب شده، پشتیبانی کنند.

 

 

طراحی نما

 

 

نمای پرده‌ای

این نوع نما، از روکش فلزی و متال سبک تشکیل می شود. معمولا اگر می خواهید ساختمان جلوه طبیعی خودش را حفظ کند، می توانید یک روکش سنگی یا یک پرده کاشی کاری شده را بر روی ساختمان بچسبانید.

 

 

طراحی نما

 

 

نمای کامپوزیتی

از نماهای مدرن یک ساختمان، می توان به نمای کامپوزیتی اشاره کرد. این پنل ها، از یک هسته ترموپلاستیک ساخته شده که بین دو ورقه آلومینیومی قرار گرفته است. عمده دلیل استفاده از این نما، سبک بودن در عین مقاومت بالا است. همچنین می توانید این پنل های کامپوزیتی را به شکل چوب و یا سنگ دربیاورید بنابراین، گزینه های زیادی در اختیار دارید. از طریق این گزینه، می توانید ظاهری مدرن و امروزی به ساختمان بدهید.

 

 

نمای شیشه ای

معمولا از دو پوسته شیشه ای تشکیل می شود که برای کاهش مصرف انرژی در یک ساختمان گزینه بسیار ایده آلی است. در زمستان، به دلیل جنس این نما، از اتلاف گرما در داخل ساختمان خودداری می شود و در تابستان، حفره های تعبیه شده در این نماها، باعث تهویه هوای مطبوع می شود. در نتیجه ساختمان در زمستان گرم و در تابستان خنک باقی می ماند.

 

 

چگونه طراحی دکوراسیون داخلی را شروع کنیم

 

 

نمای آجری

کمی تغییر جزئی با ظاهر اصلی ساختمان دارد. سازندگان این نما، برای اجرای این سبک، آن را روی کامپوزیت طراحی کرده و سپس نصب می کنند. این نوع نماها زیاد در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم نیستند اما می توان از پنل هایی استفاده کرد که از ساختاری قدرتمند در برابر تغییرات حرارتی بهره مند هستند.

 

 

طراحی نما

 

 

نمای سنگی

یکی از محبوب ترین نماهای معماری که در طراحی نما، به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. گرچه اجرای نمای سنگی کمی هزینه زیادی دارد و به خاطر سختی در نصب آن، زمان و نیروی زیادی می طلبد اما ظاهری ویژه به ساختمان می بخشد که در برابر تغییرات آب و هوایی و دما، کاملا مقاومت زیادی از خود نشان می دهد.

همانطور که متوجه شدید، طراحی نما نقشی حیاتی در زیبایی ظاهری یک ساختمان دارد و به آن سازه هویت و اعتبار خاصی می بخشد.
اگر دنبال یک طرح خاص هستید و هنوز تصمیم نگرفته‌اید آن را چگونه عملی کنید، توصیه می کنیم پروژه و کارهای خود را به گروه طراحی و معماری هم آشیان بسپارید تا از فواید بی نظیر این نوع طراحی نما و معماری بهره مند شوید.

طراحی , آرشیتکت, طراحی نما, هم آشیان, مهندسی معماری, گروه معماری هم آشیان , گروه طراحی و معماری هم آشیان, نقش طراحی نما, انواع معماری, نمای استیل, نمای پرده ای, نمای کامپوزیتی, نمای شیشه ای, نمای آجری, نمای سنگی


کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به گروه مهندسی هم آشیان میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]